Czyszczenie wentylacji – po co wykonywać i jak często to robić

Czyszczenie wentylacji to usługa, o której nie zawsze pamiętamy. Jest to oczywiście poważny błąd, ponieważ możemy w ten sposób doprowadzić nie tylko do tego, że praca i przebywanie w danym pomieszczeniu jest mniej przyjemna, ale również niebezpieczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto czyścić wentylację regularnie i komu zlecić wykonanie takiej usługi, to trafiłeś w doskonałe miejsce. Przeczytaj artykuł do końca.

Po co czyścić wentylację?

Wydawać by się mogło, że wentylacja to tylko taki sposób na poprawę komfortu naszej pracy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wentylacja istnieje z nami od tysięcy lat, a jej zadaniem jest zabieranie zużytego powietrza, a dostarczanie świeżego. Już dawno temu ludzie zauważyli, że zatęchłe, ciepłe i wilgotne powietrze szkodzi naszemu zdrowiu. Dlaczego tak jest? Są to bowiem idealne warunki do rozwoju grzybów, bakterii czy wszelkiego rodzaju alergenów, które początkowo doprowadzają do spadku naszej koncentracji i wydajności. Już to powinno zwrócić uwagę pracodawców, ale przejdźmy przez wszystkie możliwe konsekwencje. W dalszej kolejności możemy mieć do czynienia z katarem i alergiami, a ostatecznie z bardzo poważnymi chorobami płuc.

Innym powodem do tego, by regularnie czyścić wentylację, jest zagrożenie pożaru. W naszych kanałach wentylacyjnych gromadzą się różnego rodzaju cząstki stałe, które trącane podmuchami powietrza trą o siebie i doprowadzają do powstawania iskry. Jeśli zapomnimy o kontroli czystości wentylacji musimy się więc liczyć z pożarem, a więc ogromnymi stratami.

Jeśli już przy stratach jesteśmy, to zanieczyszczona wentylacja generuje znacznie większy pobór prądu. Dbając o jej sprawność, możemy oszczędzić naprawdę sporo na rachunkach elektrycznych. Warto więc jak najszybciej wynająć profesjonalną ekipę w tym celu. „Więcej informacji na stronie https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-poznan/.

Czyszczenie wentylacji – zaufaj specjalistom

Ok, wiemy już, że czyszczenie wentylacji jest ważne, ale czy nie można tego zrobić samodzielnie? Wielu właścicieli może tak pomyśleć, jednak w praktyce jest to bardzo nierozsądne podejście. Tylko bowiem specjaliści są w stanie przeprowadzić prawidłową inspekcję za pomocą specjalnych robotów z przymocowanymi czułymi kamerami. Dzięki temu są oni w stanie ocenić stopień, jak i rodzaj zabrudzenia. Specjaliści również po wykonanej usłudze przeprowadzą ponowną inspekcję, by sprawdzić, czy czyszczenie zostało przeprowadzone kompleksowo. Jednocześnie tacy specjaliści jak ci pracujący w firmie Brawent, wystawią nam protokół z wytycznymi, dzięki czemu nasza wentylacja będzie przez dłuższy czas funkcjonować w pełni sprawnie. Aby sprawdzić doświadczenie firmy warto zerknąć na poprzednie jej realizacje, opinie w internecie, a także przedzwonić do byłych klientów.

Warto więc z całą pewnością postawić na doświadczoną firmę z okolicy, która będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę czyszczenia, a następnie przeprowadzić ją profesjonalnie. Aby to jednak było możliwe niezbędny jest również wysokiej klasy sprzęt. Firma, na którą się zdecydujemy poza robotami inspekcyjnymi z czułymi kamerami powinna posiadać ponadto odkurzacze przemysłowe, zestaw mechanicznych i giętkich szczotek dopasowanych do robotów czyszczących, które wykorzystywane są w suchych metodach czyszczenia. Do mokrych metod wybrana przez nas firma powinna posiadać profesjonalne środki chemiczne, a także sprzęt do wytwarzania paru lub dozowania wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Przy wyborze firmy dobrze postawić również na sensowną logistykę. Warto wybrać firmę, które oferuje takie usługi w naszym województwie. Dzięki temu oszczędzimy trochę czasu i gotówki.

Kiedy czyścić wentylację?

Bardzo często inspekcja kanałów wentylacji raz w roku to bardzo dobre rozwiązani. Powinniśmy jednak pamiętać, że ustawodawca nie reguluje tego w sposób precyzyjny. Musimy po prostu utrzymać nasze kanały wentylacyjne w pełnej sprawności. Warto przede wszystkim dostosowywać się do wytycznych, które dostarcza nam producent lub firma zajmująca się serwisowaniem naszej wentylacji. Istnieje jednak kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli je zauważymy, to z całą pewnością warto zamówić odpowiednią firmę czyszczącą. O czym mowa?

Jeśli zauważysz skraplanie się wody na ścianie lub poczujesz zaduch, to jest to ewidentny znak, że wentylacja nie działa w pełni sprawnie. Innym symptomem są również skargi pracowników lub ich choroby.

Często zanieczyszczona wentylacja wydaje również głośniejsze dźwięki. Nie zawsze jednak można je usłyszeć w zakładzie produkcyjnym. Można jednak zauważyć wzrost rachunków za energię elektryczną, jeśli nie nastąpił wzrost produkcji. Są to sygnały, które upewnią Cię, że już czas zadzwonić po specjalistów od czyszczenia wentylacji.