Co zrobić, by paznokcie rosły szybciej?

Paznokcie to nie tylko powierzchnia do malowania, ale również część ludzkiego ciała odpowiedzialna za ochronę palców oraz pomagająca chwytać przedmioty. Tak więc posiadanie dłuższych, zdrowszych paznokci może sprawić, że dłonie będą wyglądać lepiej. Ponadto, dłuższe paznokcie ułatwią pisanie, granie na instrumencie muzycznym lub wykonywanie codziennych zadań. Warto podkreślić, że środki na wzrost paznokcie nie powodują ich szybszego wzrostu. Zamiast tego zapobiegają pękaniu paznokci, pomagając im wyglądać zdrowiej i dłużej się rozwijać.

Mity na temat wzrostu paznokci

Warto wiedzieć, że tkanka paznokcia podczas malowania lakierem jest już martwa, więc nie wpływa to bezpośrednio na wzrost paznokcia. Mitem jest również to, że stosowanie witamin bezpośrednio na paznokcie może pomóc im się rozwijać. Te środki zaradcze raczej nie pomogą. W najlepszym razie wzmacniają paznokcia i zapobiegają jego złamaniu.

Żaden specjalny lakier do paznokci, taki jak żel lub proszek, nie może poprawić stanu paznokci. W rzeczywistości niektóre produkty, szczególnie te wymagające ostrych metod aplikowania, mogą nawet zniszczyć stan paznokci. Dobrym przykładem jest aceton stosowany do usuwania paznokci. Środek ten może osłabić paznokcie mimo polskiego żelu dzięki czemu wyglądają mocne i zdrowe.

Dieta na wzrost paznokci

Podobnie jak reszta ciała, również paznokcie potrzebują zrównoważonej diety, w tym odpowiednich poziomów białka, wody, owoców, warzyw oraz szerokiej gamy witamin i minerałów. Ludzie, którzy na przykład nie mają wystarczającej ilości żelaza, mogą mieć łamliwe paznokcie lub paznokcie z wgnieceniami. Podobnie, niedobór białka może powodować powstawanie grzbietów na paznokciach. Niektóre specyficzne zmiany w diecie mogą wzmocnić paznokcie i pobudzić wzrost. Należą do nich:

Wapń

Niektóre dostępne bez recepty suplementy do paznokci zawierają wapń. Niektórzy uważają, że ponieważ wapń wzmacnia kości, może również wzmocnić paznokcie. Pewne badania wykazały, że kobiety doświadczające menopauzy wraz z chorobą zwaną osteoporozą- która często jest wynikiem nieodpowiedniego spożycia wapnia – doświadczają zmian w paznokciach. Zwiększone spożycie wapnia poprawia zdrowie paznokci. Tym samym osoby zagrożone niedoborem wapnia powinny rozważyć uzupełnienie diety tym niezbędnym minerałem.

Białko

Ponieważ paznokcie są zbudowane z białka, niektórzy ludzie myślą, że brak wystarczającej ilości białka w diecie może wpłynąć na zdrowie paznokci. Dlatego też, aby zwiększyć ilość białka w diecie, należy spożywać chude mięso, takie jak kurczak i ryby. Wegetariańskie źródła białka obejmują soczewicę, orzeszki ziemne, orzechy i produkty mleczne, takie jak ser i mleko.

Biotyna

Biotyna to witamina B-complex, która może promować zdrowe włosy i wzrost paznokci. Ponadto, biotyna wzmacnia kruche paznokcie i zapobiega ich łamaniu, ale niewiele wskazuje na to, że suplementy biotyny pomogą paznokciom rosnąć szybciej.