Sprężyny talerzowe – najważniejsze informacje

Eksperci z wielu branż – co pokazują niezależne statystyki – coraz chętniej wydają swoje pieniądze na sprężyny talerzowe… Elementy tego typu mają rozmaite zalety po swojej stronie, dlatego w sumie nie może to zaskakiwać. Czym jednak wyróżniają się takie sprężyny na tle innych z tego konkretnego gatunku? W jakich dziedzinach są najczęściej użytkowane?

Czym cechują się sprężyny talerzowe?

Dla niektórych ten temat jest dość enigmatyczny. Warto zatem rozpocząć tego, czym tak naprawdę są sprężyny talerzowe? To pierścienie stożkowe z wyciętym w środku otworem. Powstają między innymi z takich materiałów, jakie stal sprężynowa lub stal nierdzewna A1. Takie komponenty powodują, że podkładki mają odpowiednie właściwości tłumienia w obciążeniach statycznych, a także dynamicznych. Ważnym aspektem jest również grubość pojedynczej sprężyny, która jest przeważnie stała. Sprężyny talerzowe – ze względu na swoją konstrukcję – są używane jako cały pakiet albo pojedynczo. Mogą być zakładane wzdłuż osi statycznie i dynamicznie – wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Tego typu elementy można również dowolnie układać – nawet frontem do siebie.

Jakie mają zalety właśnie dzisiaj opisywane akcesoria? To między innymi o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni w porównaniu z innymi sprężynami. Akcesoria talerzowe to bardzo duża trwałość zmęczeniowa. Fachowcy zwracają uwagę również na brak skłonności do odkształcenia. Sprężyny talerzowe charakteryzują się dużą nośnością przy jednoczesnym małym ugięciu tych produktów. Warto zwrócić uwagę również na przewidywalną charakterystykę w aspekcie podkładek talerzowych… Dzięki temu łatwiej można osiągać konkretne, zamierzone obciążenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować materiały będące odporne na korozję, a także spełniające konkretne cechy – w temacie sprężystości.

W jakich obszarach są stosowane takie akcesoria?

Sprężyny talerzowe DIN 2093 ze względu na swoje zalety są stosowane w rozmaitych branżach. Elementy wykonane ze stali sprężynowej albo stali nierdzewnej A1 mogą być użyte na przykład w aspekcie wibroizolacji. Tak samo jest biorąc pod uwagę systemy zawieszenia kotła w elektrowni, sprzęgła, podnośniki linowe, zawory bezpieczeństwa itp. Takie akcesoria to również bardzo dobre rozwiązanie jako perfekcyjne zabezpieczenie (na przykład przed przeciążeniem rozdzielni transformatorowej). Warto wspomnieć, że sprężyny talerzowe są stosowane również w kontekście hamulców do pojazdów budowlanych oraz kolejowych.