Migrena – przewlekły ból głowy. Czynniki ryzyka i leczenie

Migreny to ciężkie, nawracające i przewlekłe bóle głowy. Mogą być poprzedzone lub połączone z sensorycznymi znakami ostrzegawczymi i innymi objawami, prócz klasycznego bólu. Ogromny ból wywołany migrenami może trwać wiele godzin lub nawet dni. Według Światowej Organizacji Zdrowia około 12% populacji cierpi z powodu migreny. To niebezpieczne zjawisko chorobowe, ponieważ może wiązać się z aurą zaburzeń czuciowych, po których następuje silny ból głowy, który często pojawia się po jednej stronie. Mają tendencję do wpływania na ludzi w wieku od 15 do 55 lat.

Czynniki ryzyka migreny

Zasadniczo, źródło rozwoju migreny nie jest do tej pory odkryte. Lekarze mówią tylko o czynnika wpływających na jej pojawienie się. Podejrzewa się, że migreny wynikają z nieprawidłowej aktywności mózgu. Może to wpływać na sposób komunikacji nerwów, a także na naczynia krwionośne w mózgu. Genetyka może uczynić kogoś bardziej wrażliwym na czynniki ryzyka, które mogą powodować migreny. Najbardziej popularnymi czynnikami wyzwalającymi migreny to:

  • Zmiany hormonalne: u kobiet mogą wystąpić objawy migreny w trakcie menstruacji ze względu na zmieniający się poziom hormonów.
  • Czynniki emocjonalne: stres, depresja , lęk , podniecenie i szok mogą wywołać migrenę.
  • Przyczyny fizyczne: zmęczenie i niewystarczające napięcie snu, ramienia lub szyi, słaba postawa i nadmierny wysiłek fizyczny są powiązane z migrenami. Niski poziom cukru we krwi również może działać jako czynnik ryzyka.
  • Czynniki w diecie: Alkohol i kofeina mogą przyczyniać się do wywoływania migreny. Niektóre specyficzne produkty mogą również wywoływać ten sam efekt, w tym czekolada, ser, owoce cytrusowe i żywność zawierająca dodatek tiaminy. Nieregularne pory posiłków i odwodnienie zostały również uznane jako potencjalne wyzwalacze migreny.
  • Leki: Niektóre pigułki nasenne, hormonalna terapia zastępcza i tabletki antykoncepcyjne zostały nazwane jako możliwe wyzwalacze.
  • Czynniki środowiskowe: migoczące ekrany, silne zapachy, dym z drugiej ręki i głośne dźwięki mogą wywołać migrenę. Ponadto, zmiany temperatury i jasne światła są również możliwymi wyzwalaczami.

Leczenie migreny

Obecnie nie ma jednego, konkretnego leku na migrenę. Leczenie opiera się na zapobieganiu pełnemu atakowi i łagodzeniu występujących już objawów. Takie kroki jak zmiany w stylu życia mogą pomóc w ograniczeniu częstości występowania migreny, obejmują one:

  • Zapewnienie wystarczającej ilości snu,
  • zmniejszenie ilości stresu,
  • odpowiednie nawodnienie,
  • unikanie niektórych pokarmów,
  • regularna aktywność fizyczna.

Co ciekawe, niektórzy ludzie uważają, że specjalne diety jak np. dieta bezglutenowa mogą pomóc w walce z migreną. Dodatkowo, w aspekcie leczenia migreny, warto skupić się na unikaniu czynników ryzyka i kontrolowaniu podstawowych objawów. Przy ostrych migrenach należy przyjmować odpowiednie leki.