Niewymagająca roślina ozdobna, o wielu cennych właściwościach – aloes

Aloes – wiele osób hoduje go w domu. Nie na użytek własny, lecz dla celów ozdobnych. Jednak ci z nas, którzy znają właściwości i możliwości aloesu, nie szczędzą sobie przycinania liści, co najmniej trzyletniej rośliny. I nie bez powodu aloes staje się jednym ze składników wielu produktów leczniczych oraz kosmetycznych. Dlaczego warto postawić na zieloną siłę?

Aloes i jego właściwości

 

Z miąższu liści aloesu pozyskuje się sok, ponieważ to w nich można odnaleźć szereg wartościowych składników. Dzięki temu sok przyrządzony z tej rośliny, pozwala dostarczyć do organizmu witaminy, takie jak B, C oraz E. Ponadto polisacharydy i aminokwasy. Nie brakuje w nim również aloiny, barbaloiny czy aloemodyny.

 

Picie soku z aloesu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Można liczyć na szybszą przemianę materii. Jest to jedna z tych korzyści, którą wykorzystują osoby będące na diecie redukcyjnej. Sok z aloesu wpływa również na wyregulowanie poziomu pH w żołądku, dlatego chętnie wykorzystywany jest w leczeniu objawów, związanych z stanami zapalnymi żołądka, jego nieżytem czy wrzodami. Wybierając aloes do picia pozbawiony zbędnych konserwantów czy cukrów, jak ten z oferty sklepu NajlepszyAloes.pl, można liczyć na wysoką skuteczność działania.

 

Składniki zawarte w aloesie wykazują działania bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego picie soku z tej rośliny, sprzyja wzmacnianiu układu odpornościowego. Organizm z silnym systemem immunologicznym, lepiej radzi sobie z odpieraniem ataków drobnoustrojów – bakterii czy wirusów.

 

Aloesowy napój sprzyja oczyszczaniu z nagromadzonych toksyn, ale i oczyszczabiu wątroby oraz skóry. Wspomaga również filtrację nerek. Zmniejszanie poziomu złego cholesterolu, a także regulowanie ciśnienia krwi, to korzyści dla układu sercowo-naczyniowego.

 

Działanie kosmetyczne

 

Aloes może być stosowany zewnętrznie, na przykład na rany i w przypadku stanów zapalnych powstałych na skórze. Przyspiesza i wspomaga gojenie, ze względu na zawartość antyprostaglandyn, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aloes jest w stanie złagodzić nerwobóle i zmniejszyć dolegliwości pojawiające się w reumatyzmie.

 

Aloes poprawia stan skóry, ponieważ pomaga w dostarczaniu tlenu do jej komórek. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za kondycję skóry. Jest to o tyle ważne, że po 25. roku życia, naturalne mechanizmy produkcji tych dwóch substancji, znacznie spowalniają, a w późniejszym czasie ustają. Preparaty, w których składzie znajduje się ta roślina, mogą być nawet wykorzystywane w sytuacjach leczenia odmrożeń i oparzeń skórnych.

 

Ta ozdobna roślina gości w składach kremów nawilżających, łagodzących, ale i preparatach, które mają za zadanie przyspieszać regenerację naskórka. Bogactwo przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za zwalczanie wolnych rodników, wykorzystywane jest w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym.

 

Dla kogo produkty z aloesem?

 

Produkty z aloesem są przeznaczone praktycznie dla wszystkich. Stosowane zgodnie z zaleceniami, wspomagają funkcjonowanie wielu układów czy narządów. Wiele z nich nadaje się dla osób, które podejmują trudną walkę z trądzikiem lub atopowym zapaleniem skóry. Ze względu na właściwości aloesu, znaleźć można na rynku preparaty sprzyjające niwelowaniu objawów opryszczki, ale i tych pojawiających się na skórze, w związku z infekcjami bakteryjnymi.

 

Mnóstwo właściwości, a tylko jedna roślina. Jeśli jej hodowanie niekoniecznie przypada nam do gustu, ale zdrowie swoje i innych jest priorytetem, warto zainteresować się produktami z zawartością aloesu.