Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otwarcie gabinetu fizjoterapii

Fizjoterapeuci często zastanawiają się, czy otwierać swój własny gabinet, czy może zatrudnić się u kogoś. Łatwiej wystartować, kiedy zaczyna się pod czyimiś skrzydłami, jednak otwarcie własnego gabinetu daje większe możliwości. O czym warto wiedzieć, zanim rozpocznie się swoją przygodę?

Po 1 – wykształcenie, doświadczenie

Aby móc prowadzić gabinet fizjoterapeutyczny, należy przede wszystkim uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz potwierdzający je dokument – „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty – PWZF”, który wydawany jest przez Krajową Radę Fizjoterapeutów. Chcąc założyć własny gabinet, trzeba pamiętać również o przepisach. Według art. 4 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy, dotyczących świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii, magister lub licencjat fizjoterapii może udzielić samodzielnie świadczeń, jeśli skończył studia rozpoczęte przed dniem wejścia w życie ustawy i który posiada co najmniej 3- lub 6-letnie „doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty”, z zastrzeżeniem, że odbyte praktyki i staże w trakcie kształcenia nie są brane pod uwagę jako doświadczenie zawodowe.

Po 2 – pomocne oprogramowanie

Program dla fizjoterapeutów to rzecz niezbędna w gabinecie. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne narzędzia – systemy do zarządzania, które wspierają terapeutów w pracy i pomagają w prowadzeniu oraz  promocji gabinetu. Dobrym przykładem programu dla fizjoterapeutów jest Versum – przejrzysty i łatwy w obsłudze system, który pośród wielu przydatnych funkcji m.in. daje możliwość gromadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i odnotowywania w niej wszystkich istotnych informacji, jak historia choroby, przeprowadzone zabiegi, notatki dotyczące zaleceń itd.

Po 3 – sprzęt

Bardzo ważnym element jest także odpowiednie wyposażenie nowopowstającego gabinetu. Dobry sprzęt jest na wagę złota, dlatego warto starannie podejść do tej inwestycji. Duży koszt wynagradza fakt, że urządzenia służą przez długie lata. W zależności od tego, jakie usługi ma oferować gabinet, powinny znaleźć się w nim następujące sprzęty:

  • stół i drabinki rehabilitacyjne,
  • rotory do ćwiczeń na kończyny dolne i górne,
  • zestawy do elektroterapii, magnetoterapii, terapii ultradźwiękami i biostymulacji laserowej,
  • lampy do naświetlań promieniowaniem widzialnym, podczerwonym lub ultrafioletowym,
  • sprzęt do ćwiczeń manualnych.

Fizjoterapetua może wykonywać zabiegi wyłącznie za pomocą wyrobów medycznych, spełniających wymagania określone w ustawie. Oznacza to, że cały sprzęt znajdujący się na terenie gabinetu powinien posiadać odpowiednie certyfikaty.