Atrakcje w Krośnie – mini przewodnik turystyczny

sindbad - sindbad (15) .jpg

Krosno nazywa się czasami „małym Krakowem” i nie może być w tym żadnego przypadku. To największe miasto południowego Podkarpacia ma bowiem do zaoferowania podróżnym liczne atrakcje – zarówno zabytki, jak i eventy kulturalne. W tym mini przewodniku przedstawimy kilka z nich.

Jak zorganizować sobie zwiedzanie Krosna?

Oczywiście zwiedzanie miasta na własną rękę ma jak zwykle pewien urok, ale nie da się ukryć, że czasami warto posiłkować się przewodnikami, chociażby w wersji papierowej czy internetowej. Jeżeli jesteś już na miejscu warto też odwiedzić punkt informacji turystycznej, mieszczący się przy rynku miasta, pod dawnym adresem siedziby władz miejskich.

Jeżeli chodzi o Krosno atrakcje zapełnić powinny turyście co najmniej jeden dzień, a oznacza to, że warto pokusić się o zabukowanie miejsca w jednym z miejscowych hoteli, lub skorzystać z prywatnych apartamentów na wynajem. Trzeba zaznaczyć przy okazji, że miasto to posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i jest świetną bazą wypadową do zwiedzania całego Podkarpacia.

Miejsca warte odwiedzenia

Już po raz pierwszy , gdy odwiedza się Krosno, atrakcje tego miasta wprost rzucają się w oczy. Wrażenie robi prostokątny krośnieński rynek, który otaczają schludne kamienice z XV-XVII wieku – to właśnie arkady nasuwają na myśl Kraków. Efekt potęgują klimatyczne latarnie i liczne kawiarnie, zachęcające do odwiedzenia rynku. Dom Portiusa (Rynek 27), to z kolei dawne mieszkanie zamożnego kupca, który upiększył miasto w XVII wieku.

Na terenie miasta znajdują się muzea (Rzemiosła, Podkarpackie i Misyjne), a także zabytkowy cmentarz żydowski z XIX wieku, z niezwykle cennym pomnikiem Bernarda Münza o kształcie złamanej jabłoni. Odwiedzić też wypada okoliczne kościoły, a zwłaszcza gotycką świątynię Franciszkanów z XV wieku, gdzie znaleźć można zabytkowe nagrobki.

A co niedaleko Krosna?

Po obejrzeniu wszystkiego, co można zobaczyć w samym Krośnie, można odwiedzić dla wyciszenia się uzdrowisko Rymanów, a w drodze powrotnej zahaczyć o skansen poświęcony przemysłowi naftowemu we wsi Bobrka. Stąd już przysłowiowy rzut beretem do zamku Odkrzykon i kamiennego rezerwatu „Prządki”.

Jak widać, nie brakuje miejsc do zwiedzania w Krośnie i jego okolicach. To oczywiście nie wyczerpuje repertuaru tutejszych atrakcji. Młodsze osoby z pewnością zechcą skorzystać z uroków nocnego życia „małego Krakowa”. Nie brakuje tutaj klubów i dyskotek.