Nastała jesień, a wraz z nią zbliża się Światowy Dzień Cukrzycy, który corocznie obchodzony jest 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny – Frederica Bantinga. Szacuje się, że w naszym kraju z problemem tym boryka się niemal 3 mln osób. Liczba ta wzrasta jednak w zastraszającym tempie. Bardzo wielu cierpiących nie jest jej w ogóle świadomych
Główne rodzaje
Warto poznać bliżej tą jedną z podstawowych chorób cywilizacyjnych. Wyróżniamy jej trzy podstawowe typy:
- Cukrzyca typu 1 – nazywana również insulinozależną. Dotyczy i pojawia się głównie u osób młodych i dzieci. Podstawowe znaczenie ma tutaj trzustka. Do jej zadań należy między innymi produkcja insuliny, hormonu który bierze udział w procesach metabolicznych i jest odpowiedzialny za regulowanie poziomu glukozy we krwi. Przy cukrzycy typu pierwszego trzustka przestaje ją wydzielać. Konieczne staje się wtedy dostarczanie insuliny z zewnątrz w postaci zastrzyków lub ciągłego wlewu, który zapewnia osobista pompa insulinowa.
- Cukrzyca typu 2 – nazywana też insulinoniezależną. Występuje zdecydowanie częściej i przeważnie u osób dorosłych. Rozwija się również znacznie wolniej. W tym przypadku trzustka nie przestaje produkować insuliny. Organizm po prostu stopniowo się na nią uodparnia. A powoduje to głównie niewłaściwa dieta i brak ruchu. W początkowej fazie choroby zastrzyki nie są konieczne. Diabetolog zaleci nam wtedy przeważnie modyfikacja stylu życia i ewentualnie przyjmowanie specjalnych leków pobudzających trzustkę.
- Cukrzyca ciążowa – polega na zaburzeniach tolerancji glukozy u kobiet ciężarnych. Szacuje się, że dotyka od 2 do 20% tej grupy. Pojawia się przeważnie w późniejszych etapach, nie stanowi więc większego zagrożenia dla dziecka. Ustępuje też po urodzeniu. Czasem potrafi się jednak przekształcić w cukrzycę z jednego z dwóch pierwszych rodzajów.
Co powinno nas zastanowić?
W chorobie tej bardzo ważne jest wczesne wykrycie, gdyż tak jak w przypadku typu drugiego, podjęta profilaktyka i leczenie, zapobiec mogą dalszemu rozwojowi. Na co musimy więc zwracać szczególną uwagę? Alarmujące powinno być dla nas przede wszystkim:
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu
- odczuwanie głodu i pragnienia nawet krótko po obfitym posiłku
- poczucie skrajnego zmęczenia
- wyjątkowo długie gojenie się wszelkich skaleczeń i siniaków
- zaburzenia wzroku
- przy cukrzycy pierwszego typu następuje utrata wagi, nawet przy dotychczasowym sposobie odżywiania się
- przy początkach cukrzycy typu drugiego, natomiast częstym objawem są ból lub mrowienie czy drętwienie kończyn
Pamiętajmy, że cukrzyca nie jest wyrokiem. Wielu diabetyków żyje i funkcjonuje normalnie. Często wymagana jest jedynie zmiana stylu życia na bardziej aktywny i odpowiednia dieta. W ekstremalnych wypadkach troszczyć musimy się o stałe dostawy zbawiennego hormonu do naszego organizmu. Wstrzykiwacze insuliny i insulinowe pompy stają się jednak coraz bardziej wygodne i proste w obsłudze.