Wykończenie domu – etapy

Wykończenie domu to etap, który zajmuje najwięcej czasu, gdyż składają się na niego nie tylko prace wykończeniowe, ale także wybór wystroju wnętrz i dodatków. Prace wykończeniowe decydują o tym, jak będzie wyglądała przestrzeń mieszkalna. Nie zawsze wszystko da się zaplanować na etapie projektu budowy domu. Co rozumiemy poprzez wykończenie domu w stanie deweloperskim? Jakie są etapy wykończenia domu?

Etapy budowy domu

Budowa domu rozpoczyna się od wykonania prac fundamentowych. Następnie wznoszona jest konstrukcja budynku, która stanowi stan surowy otwarty. Trzecim etapem jest zamknięcie domu, czyli wykonanie stolarki okiennej, drzwiowej, a także wykończenie pokrycia dachowego.

Domy najczęściej możemy kupić w stanie deweloperskim, co oznacza, że dom posiada podłączone instalacje (wodno-kanalizacyjne, elektryczne, centralnego-ogrzewania, opcjonalnie gazowe), otynkowane ściany i sufity, wylewki, zamontowane parapety. To jeszcze niepełne wykończenie domu. Taka nieruchomość w dalszym ciągu nie nadaje się do zamieszkania. Gotowy do zamieszkania dom to stan wykończenia domu określany mianem „pod klucz”. Wówczas w łazience i kuchni możemy spodziewać się białego montażu i kafelków. Po stronie nabywcy zostaje wystrój wnętrz w postaci umeblowania.

Prace wykończeniowe w procesie budowy domu

Finalne prace wykończeniowe obejmują te elementy, które decydują o standardzie nieruchomości. Użyte materiały i formy wykończenia wnętrz sprawiają, że wnętrze może być wykończone w standardowej kategorii lub też o podwyższonym standardzie. Standardowe wykończenie określane jest jako tzw. „standard deweloperski”. Tak naprawdę to pojęcie nie ma precyzyjnej definicji i jest różnie rozumiane przez różnych deweloperów. Coraz częściej spotykane domy na rynku zostają określane mianem nieruchomości o podwyższonym standardzie deweloperskim. Sugeruje to nowoczesne rozwiązania oraz bardziej ekskluzywne wykończenie od standardowego. Faktycznie rynek decyduje o tym, co w danym czasie rozumiane jest jako ekskluzywne. Są to zwykle jednak materiały wykończeniowe wyższej jakości, często kamień na elewacji budynku, wyposażenie domu w saunę czy klimatyzację.

Wykończenie domu do zamieszkania

Standardowe kompleksowe prace wykończeniowe to przede wszystkim malowanie, kładzenie kafelków, wykładzin, paneli, drewnianej podłogi czy też dekoracyjnych sztucznych lub naturalnych kamieni. Te prace sprawiają, że możliwy jest końcowy wystrój wnętrz, czyli wstawianie mebli, montaż oświetlenia, wszelkie prace związane z dekorowaniem wnętrza, aby było ono funkcjonalne i estetyczne do zamieszkania. Te prace pochłaniają zwykle sporo gotówki, niezależnie od tego czy kupimy gotowy dom w stanie deweloperskim do wykończenia, czy też we własnym zakresie zbudujemy dom. Koszty wykończenia domu liczącego ok. 120 m2 to średnio wydatek 70 tys. zł, wliczając usługi fachowców i ceny materiałów wykończeniowych w średnim standardzie. Koszty te rosną, kiedy oczekiwany standard jest wyższy.