Budowa domu: wybieramy odpowiedni system grzewczy

Największą zaletą mieszkania w blokach jest to, że nie trzeba się o nic martwić – ani o ogrzewanie, ani o naprawy, które czynione są z ramienia spółdzielni, ani o dostawy mediów i same ich przyłącza. Jednak nawet ci, którzy decydują się na budowę własnego domu jednorodzinnego i muszą samodzielnie zadbać o wszystkie te elementy, nie zostają pozostawieni sami sobie. Dzięki licznym poradnikom i wskazówkom oraz fachowemu doradztwu ekspertów można z powodzeniem i sukcesem zadbać o każdy detal. Nawet jeśli tym detalem jest niezwykle ważny system grzewczy montowany w domach.

Spory wybór

Klasycznym i najczęstszym rozwiązaniem jest system centralnego ogrzewania bazujący na piecach. Tutaj pole wyboru jest ogromne, bo prócz standardowych pieców węglowych i drzewnych, są jeszcze piece olejowe, gazowe, ekologiczne oraz wszelkie ich połączenia hybrydowe, które umożliwiają palenie węglem i ogrzewanie gazem. Wybierając odpowiedni do naszego domu system ogrzewania trzeba przede wszystkim poczynić analizy kosztowe. Oznacza to, że należy ocenić, jaką kwotę rocznie można poświęcić na ogrzewanie, porównać ją z wydajnością danego systemu i na tej podstawie podjąć decyzję. Jeśli dysponuje się nieco większym budżetem, idealnym wyjściem jest połączenie klasycznych pieców centralnego ogrzewania z panelami solarnymi. Szacuje się, że dzięki panelom fotowoltaicznym można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w ciągu roku przy regularnym grzaniu przez okres 5-6 miesięcy.

Dostawy paliwa grzewczego

Wybierając system C.O. trzeba mieć na uwadze również dostępność do paliwa grzewczego. O ile w przypadku zakupu węgla, eko groszku albo drewna nie będzie żadnego problemu, o tyle na przykład dostawy oleju albo gazu mogą być już utrudnione, zwłaszcza gdy mieszka się na wsiach albo w małych miejscowościach i w okolicach brakuje punktów dystrybucji tych surowców.

Wspomaganie kominka

Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie tradycyjnego pieca C.O. z kominkiem montowanym w salonie lub w innym dużym pomieszczeniu w domu. System kominowy jest podłączany bezpośrednio do systemu centralnego ogrzewania i może wspierać go w dodatkowy sposób np. podczas zimniejszych nocy. Kominki są też idealne w przypadku tradycyjnego przepalania w okresie letnim, gdy co jakiś czas należy sprawdzić drożność systemu. Wykorzystanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła to kolejne oszczędności finansowe, a przy tym sam kominek pełni przede wszystkim ciekawą funkcję dekoracyjną i jest jednym z najpopularniejszych elementów wykończeniowych spotykanych w domkach jednorodzinnych. Przy większym budżecie na instalację systemu grzewczego można pomyśleć nawet o kominkach ekologicznych lub wyposażonych w specjalny płaszcz wodny, które charakteryzują się większym bezpieczeństwem oraz efektywnością spalania.